Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

P. Jelínek: ALTERNAUTI

Úvod DOTERAZ SME VYDALIP. Jelínek: ALTERNAUTI

Nové dobrodružstvá odvážneho Terencea Norra a pôvabnej psychotroničky Catherine Havebridgeovej, známych už z predchádzajúcej knihy Norr, ochraňuj Britániu!

V Londýne predminulého storočia syčí para a bujnie paranormálny zločin. Počas leteckej prehliadky hrozí smelým dobyvateľom vzduchu oveľa väčšie nebezpečenstvo ako pád z výšky. Po návšteve pochmúrnej vily zistíme, čo dokáže sila hygieny a prečo ceny rakiev stúpnu prekliato vysoko. Záhadní alternauti nás zavedú do cudzích svetov a nebude to žiadna víkendová turistika. Chytľavá zmes steampunku, popkultúry a hororu v knihe Alternauti čaká iba na vás.


Ukážka z knihy: 


Vzdušný priestor. Jediný živel, ktorý sa doteraz nepodarilo ľuďom pokoriť. Pokúšali sa o to mnohí. Tí šťastnejší skončili s dolámanými kosťami, tí menej šťastní našli smrť. Avšak v modernej dobe, ére veľkých objavov na poli vedy, ľudstvo cítilo, že je čas na dobytie bájnej Ikarie.

      Konštruktéri navrhovali čoraz dokonalejšie lietajúce stroje a odvážni vzduchoplavci posúvali čoraz ďalej hranice ľudských možností. Kameňom úrazu podmaniteľského úsilia však bola roztrieštenosť medzi budúcimi kolonizátormi vzduchu. Strojcovia, piloti i prívrženci lietajúcich plavidiel boli totiž rozdelení do dvoch znepriatelených táborov a vášnivo zastávali svoje teórie.

      Stúpenci strojov ťažších ako vzduch sa ostro preli so zástancami plavidiel ľahších ako vzduch. Medzi obomi skupinami po celom svete vládla neúprosná rivalita.

      V Anglicku sa o zmier pokúsil továrnik a podnikateľ Clem Prescott Treecreeper. Nadšený myšlienkou pomeriť dva súperiace tábory a postaviť do čela  svetovej snahy Britániu, ako dobyvateľa vzdušného priestoru, usporiadal na lúke v Hyde Parku výstavu lietajúcich strojov. Pozval na ňu predsedov aeronautických spolkov zo Spojeného kráľovstva i zahraničia,  konštruktérov,  vynálezcov  i  priaznivcov z radov oboch znepriatelených skupín.

      V prvú májovú nedeľu roku 1886 nad lúkami Hyde Parku zavial transparent s heslom neurážajúcim zástancu ktoréhokoľvek spôsobu lietania: Dnešok patrí lokomotívam a lodiam, zajtrajšok aeromotívam a vzducholodiam.

      Povetrie zaplnili aerostaty a montgolfiéry, balóny i vzducholode rôznych tvarov a veľkostí. Nad romantickými zákutiami mávali krídlami ornitoptéry, helikoptéry vypúšťali kúdoly pary a točili rôznolistými vrtuľami. Ponad stromy sa vznášali avióny, stereofory či okrídlené velocipédy, poháňané ľudskou silou i rôznymi typmi motorov.

      Vynálezcovia nových strojov predvádzali v búdach a šiatroch nové konštrukčné riešenia a dúfali, že stretnú bohatého mecenáša.

      Odvážni aeronauti zvučných mien ako Godard, Tissandier, Glaisher či Coxwell v kožených kuklách a leteckých okuliaroch ukazovali svoje umenie davu obdivovateľov. Návštevníci výstavy si prišli na svoje, pretože počasie vyšlo ako na objednávku a štedrý usporiadateľ pozval niekoľko kapiel, mnohých umelcov i komediantov, takže mohli žasnúť nielen nad akrobatickými výkonmi smelých dobyvateľov vzduchu, ale i  kúskami pouličných artistov.

      Pre Treecreepera však vyvrcholením výstavy bol obed s predsedami aviatických spolkov z oboch strán. Aby vyvolal dojem, rokovanie malo prebehnúť na palube veľkej vzducholode pri slávnostnom obede. Preto presne o dvanástej nastúpilo dvanásť najváženejších hláv britskej vzduchoplavby do otvorenej gondoly nebeského plavidla  Alfréd Veľký a nechalo sa vzniesť do výšav, aby pri dobrom jedle rokovalo o budúcnosti aeronautiky.

      Keď o tri hodiny neskôr personál pri parou poháňaných navijakoch stiahol vzducholoď na zem, z lode nik nevystúpil, ba nebolo vidno ani nikoho zo stálej posádky.

      Treecreeperov tajomník Culverton Nelthorpe prvý vstúpil na palubu a zmeravel od pohľadu, ktorý sa mu naskytol. Dosky, stôl i steny boli zastriekané krvou! Clem Prescott Treecreeper, dvanásť pánov v smokingoch, štyria stewardi i dvaja členovia posádky v matrózskych uniformách ležali po palube s roztrhanými hrdlami a na ich tvárach sa zračila bezbrehá hrôza. Nelthorpe, bledý ako stena, vybehol z plavidla a z úst sa mu vyvalil prúd zvratkov.

      „Hrôza!“ skríkol na vyjavených robotníkov obsluhujúcich prevody a páky parných navijakov. „Bežte a telegrafujte na políciu! Alebo radšej niekomu, kto rieši mysteriózne zločiny!“