Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Príbeh inšpirovaný životom Išiho - posledného kalifornského Indiána

Úvod DOTERAZ SME VYDALIE.Jarkovská: POSLEDNÝ POTOMOK

Univerzitný profesor Thomas Hardy sa práve rozišiel s manželkou a dospievajúcim synom, navyše mu nedávno umrela matka, s ktorou mal silné citové puto. Právnik mu v pozostalosti odovzdá jej denník.

Minulosť matky Thomasa šokuje. Najmä však to, čo mu po celý život bolo odopierané spoznať: kto bol jeho otcom. Ako sa vysporiada s matkiným tajomstvom, ako nové skutočnosti ovplyvnia jeho kariérou poznačený život? Kto bol muž, ktorý ho splodil a čím v roku 1911 spôsobil senzáciu v celej Kalifornii? 
   Dej historicko-spoločenského románu Posledný potomok sa odohráva na jeseň roku 1961 a na začiatku 20. storočia. Je to príbeh o citlivej rodičovskej a synovskej láske, najmä však o dojemnom a krehkom vzťahu ženy a muža, ktorým osud nedoprial prežiť vedno svoju lásku.

 

 

Recenzie na knihu:


https://literarnalekarenusimony.blogspot.sk/2017/04/erika-jarkovska-posledny-potomok.html

http://www.marekzakopcan.sk/news/e-jarkovska-posledny-potomok/

 

 

Ochutnávka z románu:


V jeho pohľade zbadala zmiešaninu túžby, nehy a niečoho ťažko definovateľného, čo ešte nepoznala. Zrejme rovnako ako ona musel vynaložiť veľa úsilia, aby niečo povedal. Tak rada by vedela, na čo teraz myslí. Usmial sa a na vonkajších kútikoch očí sa mu prehĺbili vrásky. Zachripel: „Dnes ja pre vás robiť pozornosť, slečna Edna.“
    Potom ju celú omámenú zdvihol do náručia a uložil na po­steľ. No nezostala ležať, podoprela sa na lakte, prizerajúc sa ako náhlivo a trochu nešikovne sa zbavuje svojho odevu a od­hadzuje ho na dlážku. Odrazu aj on stál pred ňou nahý, pozeral sa na ňu a plytko dýchal. A hoci ho už videla takého aj pred­tým, dnes jej pohľad na jeho nahotu vyrazil dych. Pripadal jej ináč. Bol iný! Kĺzala zrakom po jeho tele a neznáma sila jej pri tom zvierala hrdlo. Sotva jej dovolila dýchať. Bola zmätená z toho, ako veľmi ju odrazu vzrušila sila a neodolateľná príťažlivosť jeho mužnosti. Ten pocit ju premohol ako ospalosť, ktorá doľahne na človeka po dlhej prebdenej noci. 
    A keď ju prikryl svojím telom, zavrela oči a zmohla sa len na chabý povzdych. Poddala sa jeho rukám a ústam blúdiacim všade po jej tele, načúvala jeho tichému hmkaniu, akoby si po­spevoval. Hladkal jej boky, brucho a prsia a ona si tie dotyky vychutnávala, dovolila mu, aby si vzal z nej každý kúsoček. Jej telo, poslušné ako nikdy, s radosťou prijímalo nehu jeho dlaní a pier a ochotne im vychádzalo v ústrety. Ešte nikdy nikomu sa tak naplno neodovzdala. V duchu sa usmievala. Dnes konečne pochopila, o čom to kedysi hovorila priateľka Dolores. Dnes bola aj ona milovaná. Bola to pre ňu nová, vzrušujúca, po všet­kých stránkach ohromujúca skúsenosť. Išiho láskanie, neha a ohľaduplnosť v nej rozpaľovali dosiaľ nepoznanú rozkoš. Kde sa to len naučil? prebleslo jej mysľou, ale dlho sa tou myšlien­kou nezaoberala. Bez zábran, no najmä bez pretvárky, na ktorú bola naučená, mu zverila svoje pocity aj vášne. Takmer sa rozplakala, keď si uvedomila, že tomu divochovi z lesa, ako by sa o ňom vyjadrila Molly či hocikto iný, sa podarilo prebudiť jej ženskosť lepšie než všetkým mužom doteraz.    
    „Ach, neprestávaj, neprestávaj...“ šepkala roztúžená.

   Keď sa konečne ponoril do jej lona, lačne ho prijala. Mocne ho ob­lapila stehnami aj rukami, ba azda celou svojou dušou a dych­tivo mu ponúkla svoje ústa.