NAŠI AUTORI

Úvod NAŠI AUTORI

ALICA RYNKE


žije v Teranoch, malebnej dedinke na juhu Slovenska. Vyštudovala FTVŠ UK v Bratislave, učila v Poprade, vo Zvolene a vo Veľkej Británii. Má jednu dcéru a dve vnučky. Spolu s manželom si založili jazykovú školu W&W. V roku 2016 jej vo vydavateľstve Marenčin PT vyšla prvotina NA HRANE a v tom istom roku aj jej voľné pokračovanie s názvom SOFIA. Jej novinka z našej dielne má názov AFRICKÁ RUŽA (2018). 

Ďalšie knihy: OKNO DO ZÁHRADY (Enribook 2019)

____________________________________________________

 

 

 

VLADO BIS


 

sa narodil v Bratislave a žije so svojou rodinou v najmenšom bratislavskom sídlisku Lamač. Odkedy ako 10-ročný uvidel filmy WinnetouPoklad na striebornom jazere, zostali neoblomne zapísané v rebríčku jeho najobľúbenejších filmov. Rád si však pozrie aj pútavé sci-fi. Tematika Divokého západu Vladovi učarovala, avšak v tej neprikrášlenej, reálnej podobe. Preto si belochov ani Indiánov neidealizuje. Dôkazom toho je aj jeho pohľad v románe BIELE SRDCE (vyd. Enribook, 2017). Medzi jeho ďalšie záujmy patrí hudba a príroda, ale aj blogovanie napr. práve na indiánsku tému. Jeho príspevky si môžete prečítať na bis.blog.sme.sk.

Ďalšie diela: SLÁVNI NÁČELNÍCI, PIŠTOĽNÍCI A BITKY DIVOKÉHO ZÁPADU (Enribook 2018)

______________________________________________JOZEF KOLIBECKÝ

 

pochádza zo Senice. Ako tvrdí sám o sebe, je obyčajný, životom skúšaný aj poučený človek, akých je na svete mnoho. Životné šťastia i sklamania ho priviedli k poézii, ktorej tvorbou sa zaoberal už počas vojenskej služby – iba tak, pre vlastné potešenie. Od roku 2016 ho však múza básnikov prenasleduje natoľko, že svoju tvorbu mohol zhmotniť v prvej básnickej zbierke DOTYKY LÁSKY. Jej vydaním si plní jeden zo svojich životných snov.

Ďalšie diela: POCITY (Enribook 2018), HRA S OSUDOM (Enribook 2019). 


______________________________________________

 

     

VIKTOR ŠPAKOVSKÝ

 

Dlhé roky pôsobil vo vrcholových funkciách VSŽ v Košiciach (ako riaditeľ divízneho závodu či ako riaditeľ odborov holdingu). V svojom živote bol vždy veľmi aktívny a ambiciózny, preto sa jeho meno spája aj s funkciou splnomocnenca vlády na Ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikácií, s podpredsedom predstavenstva Allianz-Slovenskej poisťovne, s predsedom Správnej rady Železníc SR či s prezidentom Slovenského zväzu ľadového hokeja. Hrdo o sebe vyhlasoval, že život mu nič nedaroval, nikdy nemal nad sebou "krstného otca", práve naopak, bol stranícky trestaný a perzekuovaný ŠTB. Po odchode do dôchodku sa venoval umeleckej tvorbe - maľoval obrazy a písal knihy, najmä s ekonomickou tematikou. Vyšli mu tituly: BOL SOM PREZIDENT, EKONÓMIA VERSUS SOROS, ÚVAHA O ZMENE PARADIGMY EKONÓMIE I., II., DERAVÁ FILOZOFIA - DERAVÁ EKONÓMIA. Viktor Špakovský žil v Bratislave, v Košiciach aj v maďarskom Miškolci. V júli 2017 vo veku 80 rokov odišiel do sveta, ktorým sa zaoberal dlhé roky. Z úvah a štúdií napokon vznikla jeho posledná kniha FABRIKA NA VÝROBU DUŠÍ. Pre jej vydanie in memoriam sa rozhodol autorov dlhoročný priateľ. A my sme radi, že si donor knihy vybral práve naše vydavateľstvo.

 

______________________________________________

 

 

 

ZUZANA ŠEDÁ


vyštudovala históriu, slovenský jazyk a literatúru na UKF v Nitre. Pracuje ako učiteľka slovenského jazyka a dejepisu. Je vydatá, má dve dcéry a s rodinou žije v Dražovciach pri Nitre.

 

Písaniu sa intenzívnejšie venuje od narodenia svojej druhej dcéry. Počas materskej dovolenky sa zapájala do viacerých literárnych súťaží poviedkami, písanými výlučne postojačky. Napriek tomu, že niektoré z nich boli ocenené, prvou knihou, ktorá sa dostala medzi čitateľov v tlačenej podobe bol román ÚTEKY, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Ikar v roku 2013. Príbeh študentky – slobodnej mamičky je nielen o nešťastnej láske a sklamaní hlavnej hrdinky, ale zároveň sa venuje aj vzťahu matky a dcéry. Túto tému autorka hlbšie rozvinula vo svojom druhom románe HĽADAJ MA, ktorý vyšiel vo vydavateľstve Ikar v roku 2015. Jej najnovším prírastkom je poviedková kniha FARBY ŽENY, ktorý vyšiel v spolupráci s vydavateľstvom Enribook (2017).

 

Literatúra patrí k autorkiným najmilším záľubám a preto je veľmi šťastná, že aj obe jej dcéry podľahli čaru písaného slova.


Prezentácie autorky:


http://www.vinlit.sk/zuzana-seda-viac-lasky-pochopenia-nam-naozaj-ulahcilo-zivot/


______________________________________________

 


PETER  JELÍNEK


Sympaťák zo Senice. Ťahá mu na štyridsiatku, vlastní dvoch psov, motorku a stan. Má rád komixy, Radler a brunetky.

Počas štúdií sa zoznámil s dámami menom Potravinárčina, Chémia a Pedagogika, ale už vtedy flirtoval s Kalliopé – múzou literárnych autorov. Naplno s ňou začal obcovať až v roku 2010, kedy dal košom trom spomínaným dámam. Plody obcovania s patrónkou spisovateľov a škrabákov však usilovne schovával do zásuvky, až kým ho tlak priateľov a známych nedonútil vytiahnuť ich pred zrak verejnosti. Štýl, ktorý preferuje vo svojich dielach, sa nazýva steampunk a venuje sa mu už viac ako 10 rokov či už v písomnej alebo komixovej tvorbe alebo pri vytváraní kostýmov.

 

 

Steampunk je jedným z módnych i literárnych subžánrov zameraný na spoločnosť využívajúcu najmä parné technológie. Žáner je inšpirovaný literatúrou 19. storočia, najmä dielami Julesa Vernea a Herberta Georgea Wellsa.

Rozdiel medzi historickou fikciou a steampunkom je vo využívaní neexistujúcich vynálezov – buď vytvorených autorovou fantáziou, alebo zasadením modernejších vynálezov do viktoriánskeho obdobia. Ale nielen tam. Stempunk preniká už aj na Divoký západ či do postapokalyptického prostredia budúcnosti.


Z dielne Petra Jelínka - slovenského steampunkového autora vyšiel samonákladom román NORR, OCHRAŇUJ BRITÁNIU! a naše vydavateľstvo mu pomáha s predajom na knižnom trhu :-)

Pod našou značkou vyšiel tomuto autorovi opäť stempunkový poviedkový román ALTERNAUTI (2018).

 


______________________________________________

 


ERIKA JARKOVSKÁ


Narodila sa v Martine, detstvo prežila v Turčeku uprostred Kremnických vrchov. Vyštudovala chémiu v Banskej Štiavnici, podniká a žije s rodinou vo Zvolene. Obdivuje vesmír a hviezdy.


 

V mladosti inklinovala viac k výtvarnému umeniu, knihy však vždy boli jej veľkými miláčikmi. Má rada príbehy v akejkoľvek podobe, najviac však v tej knižnej. Písanej tvorbe sa aktívne venuje od roku 2011. Spracováva témy podľa skutočných historických udalostí alebo zo života osôb, ktoré skutočne žili, a to z prostredia Sev. Ameriky z obdobia 19. a 20. storočia. Takéto príbehy (ako sama tvrdí) jej na súčasnom trhu veľmi chýbajú. V svojej tvorbe neopomína najmä temnejšiu stránku kolonizácie – takmer až úplné vyhladenie pôvodných obyvateľov  Indiánov. Keď k osemnástim narodeninám dostala knihu Moje srdce pochovajte pri Wounded Knee, netušila, ako hlboko ju zasiahne jej obsah. Jej autor podal čitateľom neprikrášlený obraz Indiána z minulosti, ale najmä jeho odkaz tomu súčasnému: nevzdať sa práva byť Indiánom. Aj to autorku neustále inšpiruje k písaniu diel s takouto tématikou.


Doteraz jej vyšli: MŔTVI NEMôŽU MILOVAŤ (Bestseler 2015), OSAMELÉ VTÁČA (Koruna 2015), SPÚTANÁ DIVOČINOU (Artis Omnis 2016), POSLEDNÝ POTOMOK (Enribook 2017), SNY VO VETRE (Enribook 2018), BOJOVNÍCI DÚHY (Enribook 2018).

 


ZUZANA VOLENTIEROVÁ: LÁSKA NA KRIŽOVATKE (Enribook 2018)

 

EVA ĎURIŠOVÁ: VESMÍROM K SNÍČKOM (Enribook 2018)

 

PETER STANKOVSKÝ: AKO ZÍSKAVAŤ ODPORÚČANIA BEZ STRACHU A BLOKOV (Enribook 2018)

 

PETRA OLŠÁKOVÁ: EMMA TORNÁDO (Enribook 2018)

 

JOZEF WEIS: KROKY K MÉTAM (Enribook 2019)