2016

Úvod E. Jarkovská: Kniha, ktorá ma dostala

Projekt Noe – tajný vládny experiment, ktorého cieľom je premeniť ľudské telo na smrtiacu zbraň. Lenže čosi sa škaredo pokazí. Dvanásť testovaných subjektov utečie a roznesie vírus meniaci ľudí na ešte nenásytnejšie, smrtiacejšie a prakticky nezničiteľné bytosti. Trinásty subjekt, šesťročné dievča menom Amy, zachráni agent FBI. Spolu utečú do oregonských vrchov, ďaleko od civilizácie zasiahnutej katastrofálnymi dôsledkami Projektu Noe.

Priechod prináša vari až priveľmi reálnu víziu sveta, v ktorom vládne strach a pud sebazáchovy a kde osud ľudstva možno spočíva na pleciach zvláštneho tichého dievčatka. Ambiciózny, silný príbeh epickým rozmachom zahŕňa prvky katastrofy a boja o prežitie, sebaobetovania, ale i nádeje, a zaraďuje sa medzi najčítanejšie tituly leta roku 2010.
Krátko po vypuknutí apokalypsy traja ľudia hľadajú, ako sa dostať zo všeobecného chaosu. Lekárku a nastávajúcu matku Lilu tak veľmi zasiahne rozšírenie epidémie a násilia, že sa radšej zatvára pred svetom a pripravuje sa na príchod dieťaťa, zatiaľ čo spoločnosť okolo nej sa nezadržateľne rúca.

Kittridgea, známeho pod prezývkou Posledná denverská bašta, donútili okolnosti opustiť svoju pevnosť a vydať sa na cestu autom pomedzi nakazených len s niekoľkými zbraňami a plnou nádržou. Stredoškoláčka April bojuje, aby ochránila mladšieho brata v krajine plnej smrti a rozkladu. Títo traja zistia, že nie sú sami a že práve súdržnosť im dodá nádej aj v najtmavšej noci.

O sto rokov nato sa Amy a jej priatelia (známi čitateľovi z prvého dielu) ďalej bijú za záchranu ľudstva, hoci nevedia, že pravidlá sa už zmenili. Nepriateľ sa vyvinul do novej podoby a nová temná sila chystá svetu niečo oveľa desivejšie ako vykynoženie všetkého živého. Za porazenie Dvanástky bude musieť niekto zo statočných bojovníkov zaplatiť najvyššiu cenu. 

JUSTIN CRONIN

(*1962 Nové Anglicko)

Justin Cronin – americký spisovateľ, nositeľ viacerých ocenení, ktorému zložil poklonu aj slávny Stephen King.
Preslávila ho postapokalyptická trilógia a najmä jej prvá kniha Priechod o tajnom vládnom projekte Noe, ktorý má premeniť ľudské telo na smrtiacu zbraň. Nasledoval druhý diel Dvanástka a v roku 2014 tretia časť Mesto zrkadiel.
Majster hororu Stephen King o Priechode povedal:
„Raz za čas sa stane, že sa na trhu objaví román pre skutočných milovníkov veľkých románov: strhujúci, fascinujúci príbeh napísaný jednoduchým, striedmym štýlom, no s neuveriteľnou dávkou predstavivosti... Ak z Priechodu prečítate pätnásť strán, chytí vás; ak tridsať, pohltí vás a odložíte ho až nadránom.“Erika Jarkovská:

Priznám sa, že ma už dávno tak nechytila žiadna kniha ako práve tieto dve na seba nadväzujúce pokračovania. Bol to pre mňa naozaj skutočný čitateľský zážitok, neľutujem jedinej prečítanej strany, hoci ich bolo dokopy takmer 1200. Každá veta, každé slovo malo svoj opodstatnený význam. Skvelý námet, skvelý štýl písania, skvelé myšlienky a odkaz pre ľudstvo, skvelo zvládnuté charaktery postáv. Človek sa zžije a zamiluje si nielen hlavných hrdinov, s ktorými je ochotný dýchať, smiať sa, plakať, báť sa aj bojovať, ale dokonca aj tie záporné. Vskutku. Ako sa postupne odhaľovala motivácia konania záporných postáv a ich pradávny život, pristihla som sa pri tom, že mnohých "záporákov" som si dokonca obľúbila.

Justin Cronin sa týmito románmi stal pre mňa zahraničným autorom No.1 a už sa teším na tretie pokračovanie s názvom Mesto zrkadiel. Malo by vyjsť na jar 2017 vo vydavateľstve Ikar.


--------------------------------------------------------------------------------------


Príbeh človeka, ktorý vyrastal vo virtuálnom otroctve, zbieral bavlnu pre „Muža“ ešte aj v šesťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Človeka, ktorý nikdy nechodil do školy, ktorému za dlhé roky úmornej práce nikdy nezaplatili a ktorý považoval živorenie na uliciach za krok k lepšiemu životu. A ktorému sa nikdy ani len nesnívalo o tom, že sa spriatelí s bielym mužom, ktorý sa vozí na SUV a chodí na drinky do nákupného centra Starbucks. Takže je to aj príbeh Rona Halla, vyrozprávaný slovami špičkového obchodníka s umením, ktorý vďaka dobrému inštinktu rozpoznáva majstrovské diela a obchodné príležitosti. Raketovou rýchlosťou sa vypracoval z predajcu polievok na človeka, čo predáva diela Picassa a Van Gogha. Je doma v hollywoodskych haciendách, galériách v Soho, v európskych zámkoch a nikdy mu nezišlo na um, že by sa nasledujúca kapitola jeho života mohla spájať s útulkom pre bezdomovcov v chudobnej štvrti. Alebo že mu lojálnosť človeka z ulice a jeho nečakaná duchovná múdrosť pomôžu prekonať najbolestnejšie obdobie jeho života.
Je to aj príbeh Debbie Hallovej, odvážnej ženy s hlbokým presvedčením. Tých dvoch spojil dovedna jej súcit a vytrvalosť, jej vízia, ktorá zmenila chudobnú štvrť a napokon priniesla nádej tisícom ľudí. Skutočný životný príbeh dvoch mužov a pozoruhodnej ženy je aj príbehom o skutočnom živote – drsnom, prízemnom, často bolestnom, no napokon plnom nádeje. O živote, v ktorom nechýbajú prekvapenia.  RONN HALL a DENVER MOOR


autori a zároveň hlavní protagonisti inšpirujúceho a veľmi dojemného príbehu o viere, statočnosti a priateľstve. Pôsobivý príklad uzdravujúcej, posilňujúcej moci odpustenia a bezpodmienečnej lásky, ktorá mení život.

Erika Jarkovská: Príbeh, ktorému sa dá veriť. Asi preto, že sa skutočne stal. Statočne som si pri ňom poplakala.